Přednosti (slepého) nýtování:
- Výrazné zlepšení pracovních podmínek (bez svařovacích dýmů, bez nečistot vznikajících při svařování, bez hluku)
- Nýtovací proces je velmi flexibilní. Rychlá a snadná instalace bez časově náročného transportu k svářecímu pracovišti redukuje výrobní čas. To vede k vyšší výrobní kapacitě a navíc je možné reagovat rychleji na poptávku na trhu (Lean Manufacturing).
-
Nýtování umožňuje modulární stavbu konstrukce. Díky tomu je možno součásti zadat k externí výrobě a dále ušetřit, i díky příznivějším nákladům na transport
- Velká přesnost, s kterou je dnes možno opracovávat plechy a trubky, umožňuje vytváření velmi pevných nýtovaných spojů. Těžiště práce se posunuje od výroby k montáži.
- Montážní otvory pro nýtované spoje zaručují přesné umístění dílů. Odpadá broušení, opracovávání pilníkem a jiné další drahé operace po montáži.
- Je možné zaměstnávat i neškolený personál.
- Spojované díly není nutno předupravovat nebo čistit.
- Je možno spojovat skoro všechny materiály, jelikož se pouze deformuje nýt a při procesu nedochází k uvolnění tepla.
- Nýtovaný spoj nepotřebuje čas pro vychladnutí nebo vytvrzení.
- Povrchovou úpravu (např.pozink nebo lak) nýtování nepoškozuje.
- Kvalita nýtovaných spojů je díky dvojité aretaci dříku uvnitř nýtu nezávislá na obsluze. Spoje jsou silné, odolávají vibracím a proces nýtování je velmi spolehlivý
Příklady nahrazení procesu svařování nýtovacími spoji
S více než 50 lety zkušeností je firma Henkovac jedním z největších a nejvýznamnějších výrobců balicích strojů na světě. Vzhledem k tomu, že Henkovac namísto svařování využil pro spojení rámu svého stroje trhací nýty, snížil celkový výrobní čas ze 6 hodin na 20 minut. Díky tomu pak dosáhl snížení výrobních nákladů o 40% na jeden rám.
V následujícím videu můžete vidět, proč firma Henkovac změnila svůj výrobní proces a použila ke spojení rámů trhací nýty Magna-Lok:
Zde naleznete přehled sortimentu trhacích nýtů a tvarových čepů >>