Nevíte, který pant si vybrat?
Pant s konstantním třením má pevně vestavěný třecí odpor. Každý typ pantu má na výběr několik variant s různými odpory. U pantu s nastavitelným třením, lze třecí odpor šroubovákem lehce nastavit na různé velikosti odporu dle potřeby uživatele, proto je pant vhodný pro mnoho aplikací.
Chcete-li vybrat vhodný typ pantu, musíte si předem stanovit, jak velký třecí odpor pantu potřebujete. Ten se vypočítá následujícím způsobem:
Točivý moment musí být schopen absorbovat třecí odpor pantu. Vzhledem k tomu, že se třecí odpor pantu může lišit od uvedených hodnot až do 20% je nutné počítat s bezpečnostním faktorem 1,2. Výsledek výpočtu ukáže, jaký minimalní třecí odpor je zapotřebí, aby absorboval točivý moment. V závislosti na počtu použitých pantů v aplikaci, se výsledná hodnota vydělí počtem použitým pantů. Volba vhodného pantu tudíž musí být v mezích minimálních hodnot třecího odporu.
Příklad
Na obrázku níže vidíte na stěně umístěnou skříňku, u které jsou dvířka otevřeny směrem nahoru. Zde pant s konstantním třením musí udržet váhu dvířek skříňky.
V katalogovém listu je u každého pantu vyplněn frikční (třecí) moment. Při výběru asymetrického pantu je důležité věnovat pozornost směru otáčení. Při směru otáčení vpřed má pant jiný třecí odpor než při otáčení vzad.
V katalovém listu u pantu “ Konstantní tření, frikční moment <5Nm (E6) byl u uvedeného příkladu zvolen pant s objednacím číslem E6-10-440R-50. Frikční moment vzad (4,5 Nm) při zavíraní. Frikční moment vpřed má menší hodnotu, to znamená, že při otvírání není zapotřebí velká síla a pant se otvírá “lehce”. Tento jev se nazývá asymetrické tření a přispívá ke konfortu zákazníka. Při symetrickém tření je zapotřebí k otáčení jak vpřed i vzad stejná síla.
Všechny potřebné informace taknaleznete v formátu PDF zde>>
Kliknutím přejdete ke kompletní nabídce pantů s aretací pozic >>